Čo je spoločnosť s ručením obmedzeným

Spoločnosť s ručením obmedzeným (najčastejšie označovaná ako s.r.o.) je forma obchodnej spoločnosti, ktorá je najčastejšie využívaná na podnikanie. S.r.o. môže založiť minimálne jedna fyzická alebo právnická osoba, jej základné imanie je minimálne 5000,- Eur a ručenie za záväzky spoločnosti jej spoločníkov je obmedzené, čo znamená, že spoločník ručí za záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri a nie celým svojím majetkom.

Ako založiť s.r.o.?

V prípade, ak máte vyplnené všetky potrebné formuláre a dokumenty na založenie, ktoré vyžadujú jednotlivé úrady, je potrebné ich podať v prvom rade na príslušnom Živnostenskom úrade, ktorý Vám do 3 pracovných dní vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Po tom, čo máte osvedčenie o živnostenskom oprávnení v rukách, podáte potrebné formuláre a dokumenty na príslušnom Obchodnom registri. Tu Vám zapíšu Vašu spoločnosť v lehote 5 pracovných dní od podania návrhu na zápis. Spoločnosť právne vzniká zápisom do Obchodného registra. Po vzniku spoločnosti sa táto registruje na daňovom úrade.

Ako to je so základným imaním pri s.r.o.?

Základné imanie je tvorené minimálne z čiastky 5000,- Eur, pričom každý spoločník je povinný vložiť vklad vo výške minimálne 750,- Eur. To znamená, že keď bude mať s.r.o. jediného spoločníka, musí tento vložiť do spoločnosti vklad vo výške minimálne 5000,- Eur. Základné imanie môže byť tvorené peňažnými i nepeňažnými vkladmi. Základné imanie sa zapisuje do Obchodného registra.

Aké výdavky sú spojené so založením s.r.o.?

Pri procese zakladania s.r.o. na príslušnom živnostenskom úrade treba rátať s takýmito poplatkami – za každú voľnú živnosť (predmet podnikania) zaplatíte poplatok vo výške 5,- Eur, za každú remeselnú alebo viazanú živnosť (predmet podnikania) zaplatíte poplatok vo výške 15,- Eur.

Na príslušnom obchodnom registri sa za založenie s.r.o. platí poplatok vo výške 331,5,- Eur.

Okrem týchto poplatkov treba rátať aj s menšími výdavkami spojenými napr. s notárskym overením podpisov, výpisom z registra trestov.

V prípade elektronického podania návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra alebo elektronického podania ohlásenia na živnostenskom registri prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu (ZEP) na poplatkoch ušetríte až 50% zo sumy pôvodných poplatkov. Ušetrené poplatky potom môže investovať napr. na rozbeh spoločnosti.

Naša spoločnosť disponuje zaručeným elektronickým podpisom, a preto ak si budete chcieť ušetriť peniaze na poplatkoch na úradoch, radi Vám s tým pomôžeme. Založenie s.r.o. prostredníctvom našej spoločnosti Vás vyjde lacnejšie ako keď by Ste si ju zakladali svojpomocne bez elektronických podaní.[/su_spoiler]

Aké živnosti existujú na Slovensku a aký je medzi nimi rozdiel?

Podľa súčasného právneho poriadku existujú na Slovensku iba ohlasovacie živnosti, ktoré sa delia na živnosti remeselné, viazané a voľné. Základný rozdiel medzi nimi je ten, že pri prevádzkovaní remeselných živnosti je podmienkou získanie odbornej spôsobilosti vyučením v odbore, pri prevádzkovaní viazaných živností je podmienkou odborná spôsobilosť získaná inak ako vyučením v odbore a pri prevádzkovaní voľných živností nie je odborná spôsobilosť potrebná.

Takže aj v prípade, ak nemáte odbornú spôsobilosť na prevádzkovanie živností, môžete si vybrať na podnikanie niektorú z voľných živností.