Nemecko je známe svojou silnou a stabilnou ekonomikou a tým sa stáva lákavou destináciou pre domácich podnikateľov ale aj podnikateľov zo zahraničia.   . Ako občan EÚ tu máte možnosť založiť pobočku svojej firmy , podnikať ako SZČO , po prípade aj založiť firmu úplne novú. Vo viacerých ohľadoch sú pravidlá pri zakladaní a vedení firiem v Nemecku a v Českej republike veľmi podobné, existujú však aj značné rozdiely. Aké sú výhody založenia firmy tu a čo budete k tomu potrebovať?

Začiatok podnikania v Nemecku

Ako všade inde aj v Nemecku si musíte najprv zistiť,aké podmienky sa vyžadujú pre založenie spoločnosti a taktiež možné výhody a nevýhody. Podobne ako v Česku aj v Nemecku sa rozlišuje niekoľko typov spoločností

GmbH – obdoba českej s.r.o.

UG – rovnaký prípad, len s rozdielnym financovaním základného imania

OHG – verejná obchodná spoločnosť

KG – komanditná spoločnosť

AG – akciová spoločnosť

Ako u nás, tak aj v Nemecku je najčastejšie volenou možnosťou spoločnosť s ručením obmedzeným teda buď Gmbh(GesellschaftmitbeschränkterHaftung ) alebo  UG (Unternehmergesellschaft). Keďže sú najfrekventovanejšie , v tomto článku budeme venovať pozornosť práve im

Základné požiadavky pre spoločnosť v Nemecku

K začatiu podnikania v Nemecku vedie niekoľko základných krokov:

1.Zloženie základného imania

2.Vymenovanie zakladateľa a konateľa

3.Zriadenie sídla spoločnosti

4.registráciu živnosti

5.Registráciu na finančnom úrade

6.Bankový účet v Nemecku (zriadenie za osobnej prítomnosti)

7.Zápis do obchodného registra

8.Registrácia na úrade práce, zdravotné poisťovne a správy sociálneho zabezpečenia

Výber adresy podnikania je dôležitý

Ak ste sa rozhodli pre začatie podnikania v Nemecku, musíte si byť vedomý toho, že podmienky na podnikanie sa líšia v závislosti od mesta alebo konkrétneho regiónu. Popri dani z príjmu právnických osôb tu totiž platí aj tzv. Daň zo živnosti , ktorá je však odlišná práve podľa adresy firmy.

Ready-made spoločnosti a virtuálne sídlo firmy v Nemecku

Rovnako ako u nás tak aj v Nemecku máte možnosť odkúpiť hotovú firmu , ktorá je pripravená k prevádzke, namiesto zakladania novej firmy. Pri tejto variante možno využiť aj slovenské firmy , ktoré takéto možnosti ponúkajú.

V dnešnej dobe ide však už o nie veľmi atraktívnu formu, keďže sa založenie firmy osobne vyznačuje porovnateľným časovým zaťažením a pri kúpe takejto ready made spoločnosti vyžadujú potvrdenie o zložení základného imania.

Ak svoju podnikateľskú činnosť neplánujete vykonávať priamo v Nemecku , ale sídlo firmy tam mať chcete , potom môžete využiť takzvané Virtuálne sídlo. Výhodou je že získavate adresu a v prípade potreby aj administratívny servis pričom sa však v mieste sídla nebudete musieť vôbec zdržovať.

Českí podnikatelia na tieto účely často využívajú advokátske či poradenské služby.