Podnikatelia často krát zvažujú aké sú ďalšie potrebné kroky po zápise spoločnosti do OR nasledujúce po založení s.r.o. Povinnosti, na ktoré by ste nemalí zabudnúť zhrnieme v tomto článku.

Registrovať spoločnosť na Daňovom úrade

Povinnosť podať žiadosť o registráciu na daňovom úrade vzniká právnickej osobe odo dňa jej založenia s lehotou 30 dní. Registrácia sa vykonáva prostredníctvom žiadosti o registráciu k dani z príjmov (získať tlačivo je možné  priamo na daňovom úrade alebo na internetovej stránke ministerstva financií)

Daňový úrad Vás na základe tejto žiadosti  zaregistruje k dani z príjmov a vydá osvedčenie o jej registrácii, zároveň Vám pridelí daňové identifikačné číslo. Vyniknuté zmeny v spoločnostiach ako (zmena názvu spoločnosti, zmena sídla, zmena spoločníkov, zriadenie prevádzkarne, otvorenie bankového účtu) je potrebné nahlásiť vždy na daňovom úrade do 15 dní

Označenie sídla spoločnosti

Sídlo spoločnosti by malo byť označené viditeľne  svojim názvom, označiť je však potrebné aj poštovú schránku spoločnosti. V prípade ak máte prevádzkareň a nachádza sa na inej adrese ako sídlo, musí byť aj táto prevádzkareň viditeľne označená.

Registrácia k DPH

Registrácia k DPH je osobitnou a nie vždy povinnou. Po zápise do Obchodného registra sú spoločností neplatcovia DPH. Povinnosť k registrácií DPH nastane v prípade  ak, spoločnosť dosiahne  obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych po sebe nasledujúcich mesiacoch väčší ako 49 790 €.

Úrad vydá osvedčenie na základe žiadosti  a takisto pridelí identifikačné číslo pre daň. Avšak podnikatelia sa tiež môžu rozhodnúť pre dobrovoľnú registráciu a to aj v prípade, že takýto obrat nepresahujú.

Založenie bankového účtu

Založenie podnikateľského bankového účtu nie je povinnosťou. No v prípade, že plánujete podnikať, bez účtu to pôjde ťažko. V prípade  založenia  podnikateľského bankového účtu, je  potrebné ho oznámiť na daňovom úrade.

Výroba pečiatky

Pečiatka sa nepovažuje podľa zákona  za povinnosť podnikateľa,  v dnešnej dobe je však veľmi rozšírená a už sa berie ako samozrejmosť.

Účtovnícke služby

Viesť účtovníctvo je povinný každý podnikateľ. Podnikatelia – fyzické osoby alebo živnostníci si môžu viesť jednoduché účtovníctvo, zároveň vo vlastnom záujme môžu tiež prejsť aj na podvojné účtovníctvo. Podnikatelia – právnické osoby, a podnikatelia – fyzické osoby zapísané  v obchodnom registri musia viesť podvojné účtovníctvo. Je výhodnejšie v rámci časovej úspory, aby podnikatelia poverili vedením svojho účtovníctva účtovníka alebo externú firmu, ktorá sa zaoberá účtovníctvom.

Vystavovanie faktúr

V prípade, že Vám účtovníctvo bude zabezpečovať napr. externá účtovná firma, faktúry si môžete i naďalej vystavovať samy. Existuje množstvo programov na vystavovanie faktúr , dôležité je dodržanie číslovania faktúr. Niektoré fakturačné programy sú voľné dostupné na internete a  je možné ich používať zdarma.

Registrácia konateľa v sociálnej a zdravotnej poisťovni

Konateľ môže v spoločnosti  vykonávať svoju funkciu aj bez nároku na odmenu. V takomto prípade  odvody do sociálnej a  zdravotnej poisťovne neplatí.

Ak má spoločník alebo konateľ  pravidelný príjem, čiže má status zamestnanca,  príjem podlieha odvodovému zaťaženiu. Ak však nemá pravidelný príjem, ale len napr. podiel zo zisku, podlieha jeho príjem podlieha daňovému zaťaženiu v menšom rozsahu.