S dobrým nápadom na produkt či službu, ktoré chcete ponúknuť okoliu sa spája podnikanie ako jasná voľba. Založenie firmy v ČR nie je jednoduchou záležitosťou, preto sa treba dobre pripraviť. Predovšetkým za predpokladu, ak u Vás absentujú predchádzajúce skúsenosti.

Treba počítať s nespočetným množstvom návštev úradov a veľké množstvo papierovania. Pokiaľ ste súťaživý typ, môžete to brať ako skúšku vytrvalosti a odhodlania, ktorá Vám pri rozbehu vlastného podnikania príde vhod.

Čo je pre založenie spoločnosti potrebné vybaviť:

  • Spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu (notárska zápisnica)
  • Čestné vyhlásenie konateľa
  • Výpis z registra trestov
  • Zmluvu o poskytnutí sídla
  • Súhlas s umiestnením sídla od vlastníka objektu
  • Vyhlásenie správcu vkladu
  • Formulár ohlásenia živnosti na živnostenskom úrade
  • Formulár návrhu na zápis do obchodného registra
  • Výpis z obchodného registra
  • Formulár registrácia k daniam na finančnom úrade
  • Výpis zo živnostenského registra

A to sme vzali veľa stručne.

Predtým ako sa pustíte do vypracovávania prvých dokumentov je potrebné sa rozhodnúť aký typ spoločnosti si chcete založiť a aký typ je pre Váš druh podnikania najvhodnejší.

Pravidlá pre založenie sa v závislosti od formy líšia:

Akciová spoločnosť

Táto forma sa oplatí hlavne pre väčšie podnikanie. Jej kapitál sa neskladá z podielov, ale z akcií, čiže cenných papierov. Výška základného imania je na rozdiel od spoločnosti s ručením obmedzeným podstatne vyššia. Zakladá sa podpísaním zakladateľskej zmluvy alebo listiny podľa toho, či má jedného, alebo viacerých zakladateľov. Štatutárnym zástupcom akciovej spoločnosti je volené predstavenstvo alebo riaditeľ. Každý spoločník ( v tomto prípade akcionár) ručí za stratu svojím vlastným podielom. Vzniká dňom zápisu do obchodného registra.

Spoločnosť s ručením obmedzením

Je vhodná pre začínajúcich a menších podnikateľov. Založenie je jednoduchšie než vyššie spomenutá a.s.

K založeniu dochádza spísaním zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy (znova v závislosti od počtu zakladateľov), vzniká ale až dňom zápisu do obchodného registra. Spoločníci ručia za svoje záväzky len do výšky svojich vkladov a ich maximálny počet je 50. Veľkou výhodou a zjednodušením tiež je, že základný kapitál môže byť od roku 2014 podstatne nižší v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Verejná obchodná spoločnosť

Je osobnou obchodnou spoločnosťou. Založiť ju môžu minimálne 2 osoby, ktoré za jej záväzky ručia spoločne a nerozdielne celým svojím majetkom (čo je najväčšou nevýhodou tejto formy podnikania). Základný kapitál nie je stanovený a vklady sú dobrovoľné. Spoločnosť sa zakladá podpísaním zakladateľskej zmluvy, vzniká okamihom zápisu do obchodného registra.

Družstvo

Nepatrí ku kapitálovým ani osobným spoločnostiam. Poznáme družstvá bytové, sociálne alebo výrobné. Ide o spoločnosť založenú za účelom uľahčenia vzájomnej pomoci svojich členov, tretích osôb alebo podnikania. Minimálny počet členov sú 3. Výška základného imania ani vkladov nie je zákonom stanovená. Vzniká dňom zápisu do obchodného registra.

Komanditná spoločnosť

Kombinuje v sebe vyššie uvedené osobné a kapitálové spoločnosti a má dva druhy spoločníkov. Komanditistu, ktorí majú povinnosť vkladu a ručia za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu, ktorý sa zapisuje do obchodného registra. A komplementára, ktorí povinnosť vkladu nemajú, avšak ručia celým svojim majetkom. Komplementári sú štatutárnym orgánom spoločnosti. Výška základného imania nie je zákonom stanovená. Vzniká dňom zápisu do obchodného registra.

Ak sa teda ako začínajúci podnikateľ zamýšľate nad vhodnou formou spoločnosti, ako najvýhodnejší typ z nášho výberu tohto porovnania vychádza spoločnosť s ručením obmedzeným.